Szóval azt mutatná az ábra, hogy a befizetett adómat dollárra pontosan mire költi az állam, csak én átszámoltam százalékra, mert annak szerintem több értelme van. Azaz ilyen arányokkal dolgozik a költségvetés. Ha az előzővel hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy az arányok szinte semmit sem változtak, pedig azóta már volt két kormányváltás. 38% megy jóléti kiadásokra, ami számomra kicsit soknak tűnik, mivel Ausztráliát általában nem szokás a jóléti államok közé sorolni, nem egy Skandinávia vagy Németország. Aztán lehet az százalékok hasonlóak, csak azok többet szednek be, akár 40-50%-át is a GDP-nek, míg mi ausztrálok csak 25%-ot. Én úgy vagyok vele, hogy minél kisebb az állami újraelosztás annál jobb, igaz én alapból nem bízom semmilyen kormányban vagy politikusban.
Jelentős még az egészségügyre fordított összeg, van is vécépapír a kórházban. A honvédelemre a GDP 2%-át költjük, tehát amennyit a NATO csak szeretne, igaz mi nem vagyunk tagok. Oktatásra meg talán mehetne több is. Meg családtámogatásra is, drága a bölcsi. A többit hagyjuk, aprópénz. Azért azt hangsúlyoznám, hogy ez csak a szövetségi költségvetés, gondolom az államok is hozzátesznek ehhez jópár kategóriában.
Számomra érdekesebb a fenti rész az államadósságról. Konkrétan megy felfelé mint a rakéta, négy év alatt megduplázódott és nem nagyon akar lassulni az iram, még évekig hasonló lesz. A legtöbb állam évi 20-25% adósságnövekedésbe nagyon gyorsan belerokkanna, de ez nálunk még mindig csak a GDP 30%-a környékén van, úgyhogy nagy baj egyelőre nincs. Csak miheztartás végett, az az 500 milliárd adósság az több mint 3 magyar GDP. Az ausztrál GDP egyébként olyan 1700 milliárd dollár (10 magyar GDP csak 2 és félszer annyi emberrel).
Lehetne még ragozni, de én nagyjából ennyit gondoltam erről írni, talán nem volt túl unalmas.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése